Атеросклероз судин нижніх кінцівок

Атеросклероз – поширене хронічне захворювання, що виникає при порушенні процесу обміну речовин (ліпідів). Як наслідок – потовщення стінок в артеріальних судинах і  формування  атеросклеротичних бляшок. В результаті ток крові до кінцівок зменшується або зовсім припиняється. Це означає, що клітини і тканини не отримують достатньої кількості кисню і поживних речовин.

Атеросклероз периферичних судин – це загрозливий для життя стан і одна з головних причин смертності в розвинених країнах. Приблизно 10% жителів планети стикаються з проблемою атеросклерозу, а після 65 років майже кожен страждає від неї в тій чи іншій мірі.

ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ АТЕРОСКЛЕРОЗУ І ФАКТОРИ РИЗИКУ

Причини розвитку атеросклерозу можуть бути різними. При цьому важливо знати, що чим раніше почати лікування, тим більше шансів вижити. Для 50% хворих необхідна ампутація, при цьому 25% серед них помирають.

Є РЯД ФАКТОРІВ РИЗИКУ, ЯКІ ПРИЗВОДЯТЬ ДО ЗАХВОРЮВАННЯ:

Є РЯД СИМПТОМІВ, ЯКІ СИГНАЛІЗУЮТЬ ПРО АТЕРОСКЛЕРОЗ СУДИН НИЖНІХ КІНЦІВОК:

Часто атеросклероз судин нижніх кінцівок протікає безсимптомно, особливо на ранніх стадіях. Але у деяких це захворювання може проявитися болями в ногах і кульгавістю. Біль у м’язах і судоми виникають після фізичної активності, наприклад, ходьби, і зникають після декількох хвилин відпочинку. Локалізація болю залежить від розташування звуженої або закупореної артерії. Найчастіше це біль в гомілках. При цьому атеросклероз може проявлятися невеликим дискомфортом і навіть доходити до виснажливої ​​болі, що утруднює ходьбу і фізичну активність в принципі. Про прогресування хвороби говорить біль, що проявляється навіть під час відпочинку і в положенні лежачи. Іноді вона стає настільки сильною, що людина не може заснути. В таких випадках, радять підняти ногу вище або пройтися по кімнаті.

СИМПТОМИ ПРИ ГОСТРОМУ ТРОМБОЗІ АРТЕРІЙ НИЖНІХ КІНЦІВОК ТРОХИ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ І ПРОЯВЛЯЮТЬСЯ:

ДІАГНОСТИКА

Якщо не відвідувати профілактичні огляди хвороба може розвиватися тривалий час, не проявляючи симптомів. Якщо вони все-таки з’явилися, необхідно звернеться до хірурга. Для початку він проведе первинний огляд і розпитає пацієнта. Надалі для діагностики необхідно:

Після цього лікар може призначити такі аналізи і дослідження:

ЛІКУВАННЯ

Атеросклероз судин вимагає складання індивідуальної схеми лікування в залежності від ураження судин і поширеності хвороби. Також тактика лікування залежить від наявності у пацієнта супутніх захворювань. Особливо важливо під час лікування дотримуватися дієти, обмежувати себе в жирній, смаженій їжі, відмовитися від куріння і алкоголю і займатися ходьбою та робити фізичні вправи.

ПРИ АТЕРОСКЛЕРОЗІ СУДИН НИЖНІХ КІНЦІВОК НАЙЧАСТІШЕ ЗАСТОСОВУЮТЬ ТАКІ МЕТОДИ:

1. Консервативний:

Медикаментозна терапія будується на корекції факторів, що викликали атеросклероз, і компенсації супутніх захворювань – таких як гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, ожиріння, порушення обміну речовин.

2. Оперативний:

Операції призначають у випадках з важкими ускладненнями або при вираженій ішемії.

Є кілька видів операцій:

– Протезування ділянки закупореній артерії штучною судиною (аллопротезом).

– Шунтування – суть методу полягає в моделюванні і створення обхідного шляху кровотоку за допомогою власного матеріалу організму (великої підшкірної вени) або судинного протеза. Судинний трансплантат вшивається в уражену артерію вище і нижче місця оклюзії і вже після операції кровоток в кінцівках відновлюється.

– Тромбендартеректомія – видалення з ураженої артерії атеросклеротичної бляшки.

3. ЕНДОВАСКУЛЯРНИЙ:

Метод балонної ангіопластики – через прокол в стегні в судину вводять катетер з маленьким балоном на кінці. Балон підводять до місця звуження артерії і надувають – в результаті просвіт судини розширюється.

Метод стентування – принцип схожий на балонну ангіопластику, тільки разом з балоном в судину вводять стент – сітчастий каркас із спеціального медичного матеріалу. При розширенні балона стент теж розширюється, тим самим запобігаючи зворотнього звуження.

ПРОФІЛАКТИКА АТЕРОСКЛЕРОЗУ

Кращий спосіб запобігти розвитку атеросклерозу – вести здоровий спосіб життя, а саме:

У нашому центрі проводиться комплексний підхід до лікування хворих з атеросклерозом. Прийом ведуть такі фахівці #SERC:

судинний хірург

кардіолог

невропатолог

лікар УЗД