ЕМБОЛІЗАЦІЯ МАТКОВИХ АРТЕРІЙ

Емболізація маткових артерій (ЕМА) – це сучасний малоінвазивний метод лікування міоми матки і деяких інших гінекологічних захворювань. Для багатьох жінок ЕМА стає порятунком, тому що дозволяє уникнути видалення матки і зберегти репродуктивну функцію.

ПРИНЦИП МЕТОДА ЕМА

Суть методу емболізації полягає в тому, що через катетер в артерію вводять спеціальні мікрочастинки – емболи, зроблені з медичного пінополіуретану. Емболи з кровотоком надходять в судини, які живлять міому, і закупорюють її, як наслідок зупинка кровотоку в артерії. Без кровопостачання міоматозні вузли поступово перероджуються в сполучну тканину і зменшуються.

Емболізація не є небезпечною! Кровопостачання самої матки не порушується.

ЯК ПРОХОДИТЬ ЕМБОЛІЗАЦІЯ МАТКОВИХ АРТЕРІЙ В #SERC

Емболізація міоми матки – малотравматична процедура, що не вимагає розрізів і загального наркозу, легко переноситься. Зазвичай пацієнтка виписується з клініки вже через одну-дві доби.

ЕМА роблять під місцевою анестезією, яка потрібна тільки для безболісної установки катетера.

Ендоваскулярний хірург вводить катетер в променеву артерію на зап’ясті (зрідка – в стегнову артерію), а потім під контролем ангіографічної установки катетер просувається спочатку в ліву, а потім в праву маткову артерію. Ця маніпуляція абсолютно безпечна і не викликає ніяких відчуттів. Жінка в цей час знаходиться в свідомості і може спостерігати за ходом операції.

Після процедури пацієнтку переводять в комфортабельну палату, і ще деякий час лікарі її спостерігають.

ВІДНОВЛЕННЯ ПІСЛЯ ЕМБОЛІЗАЦІЇ МІОМИ МАТКИ

Процес зменшення міоматичних вузлів починається практично відразу після процедури, і за статистикою, через 6 місяців більшість вузлів зменшуються на 40%, а через рік – на 60-65%. Поліпшується загальний стан жінки, скорочуються і пропадають такі неприємні симптоми міоми, як болі і сильні кровотечі при менструації. Для контролю стану міоми рекомендується робити УЗД через 3 місяці, півроку і через рік після емболізації.

Особливістю емболізації є болі після процедури – так званий постемболізаціонний синдром. Він може проявлятися у вигляді різної інтенсивності болю внизу живота, підвищеної температури, іноді можуть бути кров’янисті виділення. Але лякатися не варто, все це нормальні явища. Саме через постемболізаціоний больовий синдром жінка повинна деякий час після операції залишатися в клініці: лікарі справно тамують біль анальгетиками.

Як правило, болі проходять через 6-8 годин після операції, проте це залежить від величини міоматозних вузлів: чим вони більші, тим довше болить. В окремих випадках болі можуть тривати кілька діб і навіть тижнів, але тоді лікар призначає знеболюючу терапію. Більшість же жінок виписуються з клініки вже без болю.

Болі можуть ще деякий час повертатися при перевтомі, переохолодженні, сильній фізичній активності. Болючою і обьемною може бути і перша менструація після ЕМА. Іноді жінки скаржаться на слабкість, швидку втомлюваність, підвищення температури. Однак з часом стан пацієнтки нормалізується.

КОМУ ПОКАЗАНА ЕМБОЛІЗАЦІЯ МАТКОВИХ АРТЕРІЙ

ЕМА необхідна, в першу чергу, при симптомній або зростаючій міомі матки розміром від 5 тижнів умовної вагітності, з поодинокими або множинними вузлами від 3 см. При більш дрібних вузлах показана консервативна гормональна терапія.

ЧИ ПОТРІБНА ЕМБОЛІЗАЦІЯ КОНКРЕТНІЙ ПАЦІЄНТЦІ, ВИРІШУЄ ЛІКАР, СПИРАЮЧИСЬ НА ОПИТУВАННЯ ПАЦІЄНТКИ І СУПУТНІ ФАКТОРИ:

 • вік жінки,
 • характер симптомів і ступінь їх вираженості,
 • розмір і розташування міоматозних вузлів,
 • швидкість їх росту,
 • супутні захворювання,
 • плани на вагітність.

Оскільки емболізація це перекриття кровотоку в маткових артеріях, вона показана і при деяких інших гінекологічних захворюваннях:

 • ангіодисплазія матки (також її називають артериовенозною мальформацією матки, артериовенозною аномалією матки),
 • маткові кровотечі, які не можна зупинити іншими способами або які становлять загрозу життю, зокрема, післяпологові кровотечі та  неоперабельні злоякісні гінекологічні пухлини, які кровоточать
 • аденоміоз (патологічне розростання ендометрія матки),
 • прирощення плаценти.

Протипоказань у ЕМА значно менше, ніж у інших методів. Це алергія на йод (який міститься в контрастній речовині і вводиться при емболізації), вагітність, гостре запалення матки, операбельні злоякісні пухлини.

ПЕРЕВАГИ МЕТОДИКИ ЕМБОЛІЗАЦІЇ МАТКОВИХ АРТЕРІЙ

 • ЕМА дозволяє уникнути видалення матки і зберегти здатність мати дітей. Багато жінок після ЕМА народжують здорових дітей.
 • Допомагає позбутися від болю і сильних кровотеч при менструації, викликаних міомою.
 • Це малоінвазивна процедура, пацієнтки після неї швидко відновлюються і повертаються до нормального життя.
 • Сама операція не тривала, виписують вже зазвичай через 1-2 дні.
 • Проводиться без наркозу, під місцевою анестезією. Пацієнтка весь час знаходиться в свідомості.
 • У ЕМА нижче ризик ускладнень і рецидивів у порівнянні з іншими методами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.