Варикозна хвороба

Варикозна хвороба нижніх кінцівок або варикозне розширення вен нижніх кінцівок – розширення поверхневих вен, що супроводжується неспроможністю клапанів і порушенням кровотоку. Це найпоширеніше захворювання периферичних судин. Згідно епідеміологічних даних, різні форми цього захворювання зустрічаються в 26-28% жінок і 10-20% чоловіків працездатного віку.

Фактори ризику:

 • Спадковість.
 • Вагітність традиційно вважається одним з основних факторів ризику розвитку варикозної хвороби, що пояснює, зокрема, більш часте (в 3-4 рази) ураження жінок.
 • Ожиріння – доведений фактор ризику варикозної хвороби.
 • Спосіб життя та праці має суттєвий вплив на розвиток і перебіг варикозної хвороби. Зокрема, доведено несприятливий вплив тривалих статичних навантажень із підйомом вантажів або нерухомим перебуванням в положенні стоячи і сидячи.
 • На перебіг варикозної хвороби несприятливо впливає тісна нижня білизна, що здавлює венозні магістралі на рівні пахових складок, і різні корсети, що підвищують внутрішньочеревний тиск.

Ознаки варикозу – вузлуваті розширення підшкірних вен, біль, важкість у ногах, набряки стопи і гомілки, втома в ногах до кінця дня. Варикозні вузли часто схильні до утворення тромбів і інфікуванню. Можуть виникнути флебіт – запалення судин або тромбофлебіт – запалення судин, ускладнене утворенням тромбів. По ходу вен виникають тверді сильно болючі тяжі. Шкіра змінюється, втрачає свої еластичність і колір – стає щільною, темно-коричневою. При легкій травмі виникають виразки. Молода жінка може стати інвалідом вже в 40 років.

Симптоми захворювання.

 1. Біль.

Різновиди болю при варикозі:

– гарячий пульсуючий біль;

– нічні судоми і свербіж у м’язах;

– болі при ходьбі;

– біль по ходу венозних стовбурів;

– загальна біль і ломота в ногах;

 1. 2. Набряки нижніх кінцівок.
 2. 3. Почуття розпирання і важкості в ногах.
 3. 4. Зміни шкіри. Спочатку шкіра стає сухою, з’являється пігментація – шкіра ніг темніє, покривається коричневими «плямами». Пізніше до цих симптомів можуть приєднатися різні дерматити, екземи і так звані трофічні розлади у вигляді ранок, що погано гояться, аж до утворення виразок.
 4. 5. Покручені, подовжені варикозні вени, що виступають над поверхнею шкіри гомілок і стоп, з мішкоподібними, циліндричними або змішаними розширеннями.
 5. 6. Судинні зірочки (телеангіоектазії). Так, до групи пацієнтів з варикозною хворобою вен відносять і осіб з розширенням дрібних вен, оскільки причини появи їх – одні й ті ж розширення вен. А перші і самі ранні симптоми варикозного розширення вен, такі як відчуття тяжкості ніг, помірний біль в ногах, підвищена стомлюваність, зустрічаються і при початкових.

Лікування.

Існує безліч підходів до лікування варикозної хвороби, однак на сьогоднішній день найбільш ефективним методом у лікуванні є хірургічна операція – венектомія. Медикаментозна й компресійна терапія використовуються і як допоміжні методи при оперативному лікуванні, і як самостійні методи при початкових стадіях варикозної хвороби і наявності протипоказань до оперативного лікування.

Лікування варикозної хвороби повинно бути комплексним та індивідуальним, найчастіше, включає комбінацію консервативного та оперативного лікування.

Фотографії пролікованих пацієнтів нашої лікарні.

Щодо консультацій або лікування можно звернутись у відділення Судинної хірургії

КНП СОР Сумська обласна клінічна лікарня.

Ніколаєнко Андрій Сергійович –  завідувач відділення судинної хірургії, категорія Друга, кандидат медичних наук (доктор філософії) Rhd.

телефон : +38 099 734 97 41

Rating: 5 out of 5.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.