Чи потрібні капельниці: міфи та реальність?

Ми часто чуємо, що капельниці — це універсальний засіб для лікування, і багато хто вважає їх необхідними навіть без особливих медичних показань. Але чи справді капельниці так ефективні та чи без них не можна обійтися? Давайте розберемося.

За кордоном введення ліків у вигляді капельниць застосовується лише за чіткими медичними показами, і лише в таких випадках:

💉 Екстрена медична допомога — коли є пряма загроза життю і необхідність швидко та під контролем ввести препарати.
💉 Інтенсивна терапія — аналогічно, але в умовах стаціонару, коли стан пацієнта вимагає інтенсивного медикаментозного впливу.
💉 Кровотеча — при значних крововтратах для поповнення об’єму крові вводяться розчини або кровозамінники.
💉 Інтоксикація — введення рідини для зниження концентрації токсинів в організмі.

В Україні ж часто виникає переконання, що капельниці — це рятівний засіб, який необхідно застосовувати «на всяк випадок», навіть без медичних показань. Це спостерігається, зокрема, у випадках:

🔹 “Чистка судин” — переконання, що капельниці можуть вивести шлаки з судин. Насправді, холестерин відкладається в товщі стінок судин, і жодна крапельниця не зможе його “промити”.
🔹 “Для серця” — серце працює безперервно з моменту народження. Підтримка серця можливе за допомогою постійного прийому лікарських засобів у таблетованій формі, а не одноразовими процедурами.
🔹 “Від тиску” — введення додаткової рідини може підвищити артеріальний тиск, а не знизити його, оскільки рідина збільшує об’єм крові в судинах.

Чому ж капельниці інколи допомагають?
💧 Рідина в судині дійсно покращує кровообіг, розширюючи капіляри і знижуючи навантаження на серце, однак, це ефект фізіологічного розчину, а не чарівних препаратів.
💧 Психологічний аспект: Пацієнти можуть відчувати, що перебування в медичній обстановці та отримання медичних процедур підтверджує їхнє усвідомлення того, що вони активно піклуються про своє здоров’я. Це створює враження, що вони роблять важливу та корисну дію, що позитивно впливає на їхній емоційний стан. Проте цей ефект є психологічним, і не завжди відповідає реальній медичній ефективності таких процедур за відсутності чітких медичних показань.

Що ж до мінусів, варто звернути увагу на можливі ускладнення: флебіти, алергічні реакції, тромбоутворення — і все це за певною ціною.

Таким чином, капельниці можуть бути ефективним методом лікування, але тільки за чіткими медичними показаннями. Призначати їх без наявності показань — це не тільки неефективно, але й потенційно небезпечно для здоров’я.


Яна Васильєва, лікар нефролог, КНП СОР «Сумська обласна клінічна лікарня»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *