
Лікарня майбутнього: вистояли – переможемо!
Головний медзаклад області завжди на крок попереду, аби наблизити допомогу хворим
Для Сумської обласної клінічної лікарні – багатопрофільного медичного закладу – війна стала серйозним випробовуванням. Адже з початку повномасштабного вторгнення Сумщина опинилася в оточенні ворога, тож потрібно було оперативно мобілізувати всі сили, аби надавати пацієнтам допомогу в надзвичайних умовах.
Попри складнощі, заклад не тільки вистояв, а й зміцнів, розширивши спектр медичних послуг.
– Наша лікарня розташована на двох майданчиках (Троїцька, 48, та Ковпака, 18), де на 24 лютого у стаціонарних відділеннях знаходилося багато пацієнтів, – згадує керівник медзакладу Володимир Горох. – Потрібно було досить швидко приймати рішення щодо подальшого перебування хворих та колективу. Тож ми скоординували нашу роботу на вул. Троїцькій. Багато наших працівників, хто не виїхав із Сум, два місяці – доки тривала облога Сумщини – майже весь час жили в лікарні. Я тоді для себе відкрив багато нового – такого, що не могло проявитися в інших умовах. До нас зверталися небайдужі, які пропонували свою допомогу – в паливно-мастильних матеріалах, продуктах. Допомагали вивезти хворих додому. Депутати облради особисто возили хліб, коли рух транспорту був паралізований та стояли ворожі блокпости. Скільки взагалі було підтримки! А які молодці наші працівники, яка в лікарні чудова молодь! Спеціалісти, які прийшли до нас після інтернатури, зносили хворих в тимчасові укриття, підтримували їх. Згуртувалися всі – лікарі, середній та молодший персонал. Адже робота лікарні не зупинилася. За часів окупації в закладі було мінімум 63 хворих. Приймали й поранених. У закладі чергувала тероборона, тож було не так лячно. Відчували себе спокійніше, щоб цілодобово надавати необхідну допомогу. За це – низький уклін усім: колективу, волонтерам, військовим, благодійникам.





Вже після 27 березня, коли область була деокупована, лікарня почала працювати повноцінно, розгорнувшись на двох базах. Згодом на роботу повернулися 99% тих, хто виїздив. Були емоції, та це все позаду. Для Перемоги, як вважає директор, потрібно триматися пліч-опліч, тоді все вдасться!

– Коли ворог відступив, покращилися логістичні шляхи, – продовжує Володимир Васильович. – До лікарні почали надходити медикаменти, засоби медичного призначення, а найголовніше – ми почали отримувати лікувально-діагностичне обладнання. За останні два роки заклад суттєво оновив матеріально-технічну базу. З’явилася достатня кількість сучасних моніторів (в тому числі – для реанімації), апаратів ШВЛ, наркозно-дихального обладнання, стаціонарних та портативних апаратів УЗД експертного класу, дефібриляторів тощо. Та й потреба в нас чимала – в 28 стаціонарних відділеннях лікується близько 700 хворих (в тому числі – військові). Обладнання оновилося за рахунок благодійників, облбюджету, по лінії МОЗу, багато чого придбано коштом лікарні. Це дало нам змогу збільшити кількість медичних сервісів та надсучасних оперативних втручань.
Високотехнологічна допомога – поряд
На відміну від інших медзакладів, в обласній лікарні багато спеціалізованих відділень: опікове, гематологічне, стоматологічне, ревматологічне, ендокринологічне, торакальне, судинної та реконструктивної хірургії тощо. Працюють Центр рентгенендоваскулярної хірургії із функцією реперфузійних втручань; алергології та клінічної імунології, діагностики та лікування розсіяного склерозу та інші. Є надсучасне відділення реабілітації (стаціонарне та амбулаторне), що займає аж три поверхи – з величезною кількістю відновлювальних процедур. У закладі сконцентрована потужна команда фахівців, які знаються на своїй справі. Тих, хто рухається вперед, опановуючи нові технології, щоб завжди бути поруч із пацієнтом!
Перетворення в лікарні почалися декілька років тому, коли у 2018-му заклад отримав нові площі на вул. Ковпака, куди переїхала поліклініка, частина служб та стаціонарних відділень. Це, в свою чергу, не тільки покращило умови, а й додало простору для розвитку. Зроблено чимало, щоб головна лікарня області перетворилася на сучасний лікувально-діагностичний центр.
– Відкриття в рамках президентської програми відділення екстреної (невідкладної) допомоги було необхідним рішенням, – продовжує директор лікарні. – Тут сконцентроване все необхідне обладнання, проводиться оцінка стану хворого, що дозволяє швидко визначитися з проблемою. Комплекс необхідних процедур і маніпуляцій – діагностичних або лікувальних – починається буквально з моменту потрапляння в лікарню. Пізніше пацієнт переводиться до профільного відділення.
Ще в нас з’явився Центр функціональної діагностики та електрофізіологічних досліджень, в його складі – лабораторія, що дозволяє діагностувати та лікувати порушення серцевого ритму. Ми придбали високотехнологічне обладнання, яке на перспективу буде використовуватися при виконанні операцій на відкритому серці.
Цей напрямок у нас уже активно впроваджується. У квітні спеціалісти нашого Центру рентгенендоваскулярної хірургії разом із командою лікарів Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова вперше виконали операцію з протезування аортального клапану. Днями – проведена імплантація кардіовертера-дефібрилятора.
У найближчій перспективі запланована капітальна реконструкція приміщення, де знаходиться Центр рентгенендоваскулярної хірургії. Тут додасться палат, функціональних кабінетів, операційних. Паралельно готуємо й кадри. На нашій базі буде філія інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова – таке рішення прийнято на президії Академії меднаук. Тож розширяться не тільки площі, а й можливості надання кардіохірургічної допомоги.
На часі капітальний ремонт реєстратури поліклінічного відділення, яка буде на першому поверсі (із залою очікування, відпочинку, електронним табло тощо). Також – закупівля нейрохірургічного ангіографа для операцій на судинах шиї, голови, спинного мозку. Для нього поряд із новим кабінетом КТ на Ковпака, 18, облаштовують місце, а згодом – до стаціонару переведуть судинну неврологію. Разом із загальним неврологічним відділенням та реабілітацією, які поруч, це буде потужний інсультний центр. А ще в планах – відкрити гінекологічне відділення з репродуктивними ліжками, аби допомогти мешканцям Сумщини стати щасливими батьками!

За матеріалами газети “Ваш Шанс”