Гарантія точності аналізів – це не тільки професійне обладнання та грамотний персонал лабораторії. Важливою умовою, що гарантує правильний і достовірний результат аналізу, є правильна підготовка пацієнта безпосередньо до здачі аналізу. Під впливом багатьох факторів, показники організму людини, необхідні для проведення аналізу, можуть змінюватися. Тому пацієнтам для отримання точних результатів, насамперед, необхідно строго дотримувати всі рекомендації та вимоги з підготовки до аналізів.
При виписуванні направлення на лабораторне дослідження, в обов’язковому порядку розповідається пацієнту про те, як правильно підготуватися до здачі аналізів, щоб по отриманому результату можна було оцінити загальний стан пацієнта, на ранніх стадіях діагностувати початок різних захворювань, контролювати ефективність лікування. . На якість дослідження і результат впливає дотримання правильності процедури забору матеріалу.
Підготовка пацієнта до аналізу крові
- Для виключення факторів, які впливають на результати дослідження, при підготовці до здачі загального аналізу крові, крові на цукор, біохімічних аналізів треба дотримуватись таких правил:
- Кров для лабораторних досліджень рекомендовано здавати вранці натщесерце після нічного 12-годинного голодування;
- Напередодні аналізу необхідно утримуватись від фізичних навантажень, прийому алкоголю та ліків (за можливістю), змін в звичайному раціоні харчування;
- Лягти спати в звичайний час і піднятися не пізніше ніж за 1 годину до взяття крові;
- Вранці після під’йому утримуватись від куріння;
- Якщо існують труднощі з відміною ліків, необхідно повідомити про це лікаря або лабораторію;
- Кров слід здавати до проведення рентгенологічного, ендоскопічного, ректального дослідження, фізіотерапевтичних процедур;
- Безпосередньо перед взяттям крові необхідно виключити фізичне навантаження (біг, під’йом по сходах), емоціональне збудження, відпочити 10-15 хвилин.
Біохімічні дослідження
Для виключення факторів, які впливають на результати дослідження треба дотримуватись таких правил.
Кров для біохімічного аналізу здається натщесерце з 8.15 до 10.30
Напередодні аналізу необхідно:
– максимально зменшити фізичні та психічні навантаження;
– не вживати алкогольні напої, не пити каву, солодкий чай, не змінювати протягом 24 годин особливостей харчування;
– протягом 12 годин до дослідження виключити паління, прийом алкоголю та їжі;
– лягати спати у звичайній для Вас час и вставати не пізніше, як за годину до взяття крові;
– за можливістю відмовитись від ліків, якщо це не можливо – повідомте про це лабораторію.
Що протипоказано перед здачею аналізів крові?
Перед здачею аналізів крові протипоказані: солона і жирна піща- алкоголь і напої, що містять цукор і молоко- теплові процедури, емоційні та фізичні навантаження. Аналізи крові здаються до початку прийому ліків або через два тижні після відміни лікування. Ваш лікуючий лікар повинен бути в курсі про всіх прийнятих вами лікарських препаратах. Рентгенологічне дослідження, флюорографія, процедури фізіотерапії можуть зробити негативний вплив на точність результатів лабораторного дослідження. При призначенні аналізу обов’язково поцікавтеся, як вам треба підготуватися:
- натще (серологічні та біохімічні тести та інші) – вечеря не менш ніж за 10 годин перед забором матеріалу;
- строго натщесерце (аналізи показників ліпідного обміну) – вечеря за 14 годин перед забором матеріалу;
- загальний аналіз крові – за годину до забору матеріалу допускається легкий сніданок, виключаючи вживання цукру, яблук і молока.
Про процедуру здачі крові
Забір крові проводиться тільки в ранковий час: з 8.15 до 10.30 ранку. Перед забором крові треба відпочити десять-двадцять хвилин.
Підготовка пацієнта до аналізу сечі
Загальний аналіз сечі
Напередодні здачі аналізу сечі необхідно утриматись від фізичних навантажень, прийому алкоголю, лягти спати в звичайний час. Для загального аналізу сечі збирають всю першу ранкову порцію сечі в сухий, чистий промаркований (прізвище, ім’я, по-батькові) пластиковий або скляний контейнер (стерильний одноразовий контейнер для сечі) після ретельного туалету зовнішніх статевих органів. Контейнер щільно закривають кришкою. Доставляють у лабораторію протягом 90 хвилин з моменту сечовиділення. Бажано, щоб попереднє сечовипускання було не пізніше, ніж у 2ч ночі.
Аналіз сечі за Нечипоренко
Напередодні здачі аналізу сечі необхідно утриматись від фізичних навантажень, прийому алкоголю, лягти спати в звичайний час. Для аналізу сечі за Нечипоренком збирають середню порцію сечі в чистий промаркований (прізвище, ім’я, по-батькові) пластиковий або скляний контейнер після ретельного туалету зовнішніх статевих органів. Для збору середної порції сечі першу частину сечі при сечовиділенні пацієнт випускає в унітаз, середню порцію збирає в контейнер, сечу, що залишилась, випускає в унітаз. Контейнер щільно закривають кришкою, одразу доставляють у лабораторію.
Аналіз сечі за Зимницьким
Пацієнт збирає сечу протягом доби кожні 3 години. Всього 8 порцій у 8 окремих чистих ємностей. О 6 годині ранку пацієнт опорожняє сечовий міхур, цю порцію сечі виливають і починають збір сечі після 6 години ранку кожні 3 години:
І порція: 6.15-9.00;
ІІ порція: 9.00-12.00;
ІІІ порція: 12.00-15.00;
ІV порція: 15.00-18.00;
V порція: 18.00-21.00;
VІ порція: 21.00-24.00;
VІІ порція: 24.00-3.00;
VІІІ порція: 3.00-6.00.
Кожна ємність маркується із зазначенням ПІБ пацієнта та часу збору сечі, щільно закривається кришкою і зберігається у холодильнику при температурі 4˚-8˚С. Всі 8 порцій доставляються в лабораторію.
Аналіз сечі на цукор
Необхідно зібрати добову сечу , пацієнт збирає всі порції сечі, виділені за 24 години. Вранці пацієнт першу порцію сечі виливає в унітаз. Далі протягом доби збирає всю виділену сечу в ємність об’ємом 3л, включаючи порцію сечі вранці наступного дня. Протягом всього часу збору сечі вона має зберігатися в холодильнику. Після збору всієї сечі її ретельно перемішують і відливають в окремий чистий пластиковий або скляний контейнер приблизно 100мл сечі, цей контейнер маркують із зазнгаченням ПІБ пацієнта та добового об’єму сечі і доставляють в лабораторію.
Пам’ятка для здачі сечі
Для різних аналізів сечі використовується різна порція матеріалу: загальний аналіз сечі – «ранкова» сеча, аналіз по Нечипоренко – середня порція, біохімічний аналіз – сеча за добу. Для дослідження достатньо 50 мл матеріалу.
У першу чергу необхідно провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів.
Напередодні аналізу не можна підвищувати або зменшувати споживання рідини, приймати лікарські препарати і уросептики.
Утримайтеся від статевого життя за 12 годин до здачі аналізів.
Для запобігання появи в сечі сторонньої бактеріальної флори між дослідженням і одержанням матеріалу повинно пройти не більше двох годин.