“У мене пальці почорніли”. Сумські лікарі розповіли, як вберегтися від обмороження і коли звертатися за допомогою
З початку зими до Сумської обласної клінічної лікарні з обмороженнями та переохолодженням звернулося понад пів сотні людей. Як вберегтися і коли потрібно звернутися за медичною допомогою — дізнавались кореспонденти Суспільного.
Пан Віктор з обмороженням пальців ніг потрапив в опікове відділення Сумської обласної клінічної лікарні наприкінці грудня. Чоловік із села Горки, що на Лебединщині. Працював різноробом на одному зі ставків. Там і отримав обмороження. “Привезли нове взуття, зимове, а на розмір не глянув, а вони трошки менші. Я не звернув увагу. Пару днів дрова порубав на одному місці, чую – щось вони підмерзають. А потім подивився, що в мене ці пальці почорніли. Сюди привезли до лікаря Ігоря Петровича, от він тут біля мене тиждень чаклував, що зміг, те врятував”, – розповів чоловік. Кілька пальців чоловіку довелось частково ампутувати: “Чотири на половину, а п’ятий повністю. І один на правій”.
Пацієнт опікового відділення Віктор. Фото: Суспільне Суми
З початку зими, за словами завідуючого опіковим відділенням Валерія Бахмута, в обласній лікарні пролікували 10 пацієнтів з обмороженнями. “Але це далеко не всі ті, які отримали обмороження. Зазвичай до нас підтягуються, в лапках, люди через місяць, коли в них починається вже гангрена, або відпадають пальці. А так, як правило, вони сидять вдома до певного часу”.
Трапляються й пацієнти з переохолодженнями та обмороженнями у тяжкому стані, розповіла завідуюча відділенням екстреної невідкладної медичної допомоги Тетяна Проценко: “Якщо переохолодження тяжкого ступеня і в нього є порушення вітальних функцій, він без свідомості і дуже низька температура, то в нас є зона ресусцитації — це реанімаційна зона, де ми стабілізуємо стан загальний пацієнта”.
Зона ресусцитації. Фото: Суспільне Суми
У відділення екстреної медичної допомоги є три ліжка інтенсивної терапії. Там стабілізують стан пацієнта, розповіла чергова лікарка Яна Михайличенко. “Ми підтримуємо їм гемодинаміку, ми їх зігріваємо, нормалізуємо тиск, а далі ці пацієнти переводяться вже у спеціалізовані відділення. Зазвичай, це опікове відділення — там лікуються хворі з переохолодженням без порушення свідомості чи з загальним обмороженням”, – додала лікарка.
Чергова лікарка Яна Михайличенко. Фото: Суспільне Суми
Отримати обмороження чи пошкодження внаслідок холоду можна не лише за низької температури, каже завідувач опікового відділення. “Зараз дуже багато у зв’язку з військовими діями так званої “траншейної стопи”. Це вважається хронічне обмороження. Коли люди, знаходячись в вологому середовищі, мокре взуття і температура, яка може бути навіть +2, +3, але все це викликає такі явища, як обмороження”, – розповів Валерій Бахмут.
Завідуючий опіковим відділенням Валерій Бахмут. Фото: Суспільне Суми
Аби вберегтися від переохолодження, лікар рекомендує перед виходом на вулицю поїсти. Таким чином організм вироблятиме більше тепла і менше його витрачатиме.
“Ідете на прогулянку — ви повинні чітко спланувати, якщо, допустимо, там 20 градусів морозу, щоб мінімально часу у вас було на вулиці, мінімальне переохолодження. Адекватно одягтися: одяг і взуття не повинні стискати і передавлювати судини, там і так вони будуть стискатись. Тому ні взуття тісне, ні одягати троє шкарпеток, які потім у взуття не влізуть. Краще один одягніть, але щоб вільною була нога. Одяг має бути багатошаровим: кілька футболок, светрів, куртку. Чим одна футболка, а зверху пуховик — більше шансів замерзнути. Закриваєте голову, закриваєте вуха. Якщо потрібно — кінчик носа: в нас були випадки, коли відморожувались і ампутували кінчик носа, або кінчики вух. Не лише пальці на руках і ногах”.
На питання, коли слід звертатися за медичною допомогою, Валерій Бахмут відповів: “Замерзли, були на вулиці довго, прийшли додому, подивились — руки не червоніють, руки залишаються білими. Почали гріти руки в теплій водичці, поступово. Попили гарячий чай, поїли. Пройшло дві години, а руки білими залишаються. Через день на руках з’явились пухирі з геморагічним вмістом. І пальці болять, дуже сильно болять. Це третя ступінь і це показання йти до лікаря”.
Однак, за словами лікаря, в таких випадках краще перестрахуватись і при виникненні перших симптомів обмороження звернутися до хірурга, який призначить відповідне лікування.