Відділення хронічного гемодіалізу

1.Інформація про завідувача відділення КНП СОР «СОКЛ».

Завідувач відділенняБалюк Оксана Вікторівна – лікар-нефролог першої категорії

2. Інформація про лікарів відділення:

 Гортинський Кирило Миколайовичлікар- нефролог
 Сосєдська  Наталія Михайлівналікар-нефролог
 Прокопішек Костянтин Михайловичлікар-анестезіолог
 Люта Анастасія Сергіївналікар-нефролог

3. Контактна інформація:

  тел: (0542) 66-58-25

  електронна адреса dializ.sokl@ukr.net

4. Історія відділення:

З метою покращення медичної допомоги хворим з захворюваннями нирок на базі Сумської обласної клінічної лікарні в квітні 2006 року було відкрито відділення хронічного гемодіалізу, розраховане на 12 апаратів «штучна нирка».

Відділення розпочинало свою роботу на шести апаратах для гемодіалізу 4008S. Поступово кількість апаратів збільшувалась до дванадцяти, а у 2017 році всі апарати 4008S були замінені на гемодіалізні системи класу 5008S, що дозволило проводити пацієнтам процедуру гемодіафільтрації.

В теперішній час у відділенні працюють з повним навантаженням дванадцять гемодіалізних систем, а також обладнання для фільтрування та очищення води для діалізу виробництва Fresenius Medical Care.

5. Основні напрямки роботи:

Відділення забезпечує надання спеціалізованої медичної допомоги пацієнтам області з хронічною хворобою нирок та гострим пошкодженням нирок, які потребують проведення замісної ниркової терапії. Лікарями відділення здійснюється динамічне спостереження та контроль за пацієнтами, проводиться комплекс реабілітаційних заходів, спрямованих на соціальну та трудову адаптацію осіб, які лікуються методом програмного гемодіалізу. Також лікарями надається консультативна допомога з питань замісної ниркової терапії в інших лікувальних закладах міста та області.

Відділення є базою з надання консультативної й організаційно-методичної допомоги з питань проведення замісної ниркової терапії відділенням хронічного гемодіалізу районів області та з підвищення профільної кваліфікації лікарів, молодших медичних спеціалістів з медичною освітою.

6. Плани робіт:

Основними напрямками діяльності відділення у 2020 році є:

  • покращення
    професійної підготовки медичного персоналу
  • зміцнення
    матеріально-технічної бази
  • впровадження
    в повсякденну практику досягнень медичної науки та передового досвіду
  • раціоналізація
    роботи медичного персоналу
  • посилення
    пропаганди здорового способу життя серед населення

7. Співпраця:

Тісний зв’язок та координація роботи з інститутом нефрології НАМН України, з кафедрами медичного інституту та закладами охорони здоров’я Сумської області.

8. Актуальна інформація для пацієнтів:

ВИ І ВАШІ НИРКИ

Для нормального функціонування організму необхідний внутрішній хімічний баланс. Цей баланс, в першу чергу, регулюється нирками. Коли ви їсте і п’єте, організм одержує поживні речовини і рідину, які всмоктуються в кров зі шлунка і кишечника. В організмі ці поживні речовини перетворюються в більш дрібні частинки, необхідні для створення м’язової і кісткової тканин. Непотрібні організму речовини повертаються в кров у вигляді продуктів обміну (шлаків).

Серед них є такі речовини як: креатинін, сечовина і надлишкові солі натрію і калію. Шлаки і надлишки води фільтруються з кров’яного потоку нирками і потім виводяться з організму у вигляді сечі. Речовини, які можуть бути засвоєні організмом, утримуються в крові. Нирки також регулюють рівень вмісту кислот і солей в організмі.

Як працюють нирки? У людини дві нирки, розташовані в заочеревинному просторі, кожна розміром зі стиснений кулак. Через нирки проходить постійний потік крові. Усередині нирок кров фільтрується мільйоном тонкостінних кровоносних судин. Рідина, відфільтрована назовні, є сечею. Сеча збирається в центральній частині нирок і проходить через сечові протоки, або сечоводи, вниз до сечового міхура. Щодня утворюється 1-2 літри сечі. Однак, фільтруюча здатність нирок набагато вище, ніж потрібно для нормального утворення сечі. Цим пояснюється, чому людина може спокійно жити з однією здоровою ниркою або при значно зниженій функції нирок.

Нирки не тільки виконують очисну функцію, вони також виділяють гормони, які впливають на структуру кісток, утворення червоних кров’яних тілець і регулюють кров’яний тиск.

 Коли погіршується функція нирок, шлаки і надлишки рідини залишаються в організмі. У великих кількостях вони стають отруйними і їх накопичення рано чи пізно призводить до інтоксикації. В результаті утримання рідини з’являються набряки, а накопичення шлаків викликає свербіж шкіри. Набряки призводять до збільшення ваги, що в свою чергу викликає високий артеріальний тиск і створює проблеми, пов’язані з диханням.

Коли нирки не можуть успішно фільтрувати шлакові продукти, кров стає більш кислотною. Це може привести до неприємного смаку в роті і відчуття нудоти. У нирок також виникають труднощі у виробленні гормонів, що в подальшому може призвести до недокрів’я (анемії) і ламкості кісток. Всі ці симптоми можуть виникнути в разі хронічної ниркової недостатності (так званої ренальної недостатності).

Під хронічною нирковою недостатністю ми розуміємо, що функціонування власної нирки погіршене і ніколи не може бути відновлено. Хронічна недостатність нирки може виникнути несподівано або розвиватися поступово протягом довгого періоду часу. Деякими причинами виникнення хронічної недостатності виявляються рецидивні інфекції сечової системи, діабет, високий кров’яний тиск і спадкові чинники.

ЯК ЛІКУВАТИ НИРКОВУ НЕДОСТАТНІСТЬ?

Якщо погіршується функція нирки, то порушується внутрішній баланс організму. Коли функція нирки знижується приблизно до 10% її нормальної працездатності, пацієнт повинен дотримуватися спеціальної дієти. Коли залишається тільки 5% нормальної функції нирки, необхідно використовувати методи замісної ниркової терапії: гемодіаліз (використання штучної нирки), перитонеальний діаліз або трансплантація донорської нирки.

ГЕМОДІАЛІЗ

Хронічний гемодіаліз – один з методів екстракорпорального очищення крові хворих з термінальною нирковою недостатністю, заснований на початку 60-х років ХХ століття. Метод базується на видаленні з організму токсичних продуктів обміну речовин (дифузія), які затримуються в крові в умовах уремії і нормалізації порушень водного та електролітного балансу (ультрафільтрація), що дуже важливо в разі олігоанурії.

Гемодіаліз проводиться за допомогою апарату «штучна нирка».

Показаннями для початку діалізної терапії є розвиток термінальної стадії хронічної хвороби нирок, яка оцінюється індивідуально.

До початку діалізної терапії хворим зі стабільною хронічною нирковою недостатністю при падінні СКФ до 15-20 мл/хв. необхідно планово сформувати надійний судинний доступ (артеріо-венозна фістула або судинний протез). При необхідності проведення екстреного гемодіалізу  використовуються двоходові судинні катетери.

Вимоги до мінімально достатнього діалізу:

  • тривалість сеансу – не менше 4 годин
  • частота проведення ГД не рідше 3-х разів на
    тиждень
  • мінімальна швидкість потоку крові – 250 мл/хв.
  • швидкість потоку діалізата – 500 мл/хв.
  • антикоагуляція

За одну процедуру не рекомендується знімати більше 3% від сухої маси –  маси, при якій у хворого зберігається нормотензия до ГД, під час процедури, після закінчення процедури і в междіалізний період при належному харчуванні і без гіпотензивних препаратів.

Адекватність діалізу визначається на підставі лабораторних показників та індексу Кt/V не рідше одного разу на місяць. Для визначення індексу Кt/V використовуються спеціальні формули, а сучасні апарати дозволяють визначати цей індекс автоматично.

ТРАНСПЛАНТАЦІЯ НИРКИ

Багато пацієнтів, які страждають на хронічну ниркову недостатність, хочуть мати нирку – трансплантат. Це передбачає хірургічну пересадку здорової нирки іншої людини в ваш організм. На жаль, немає гарантії, що нова нирка буде функціонувати до кінця вашого життя.

ПЕРИТОНЕАЛЬНИЙ ДІАЛІЗ (ПД)

При цьому виді лікування мембрана, що вистилає черевну порожнину (очеревина), функціонує в якості штучної нирки. Через невелику трубку, імплантовану в черевну стінку, можна ввести в черевну порожнину 1-2 літри діалізної рідини. Продукти обміну потім переходять з крові крізь мембрану очеревини до діалізної рідини. Після певного періоду часу діалізна рідина видаляється і замінюється чистою.

ЖИТТЯ З ДІАЛІЗОМ

 В цілому лікування діалізом, включаючи дорогу в клініку і назад, займає, принаймні, двадцять годин на тиждень. Це може бути стомлюючим, як і будь-яке інше заняття, що віднімає багато часу. Однак, дуже важливо не допускати, щоб хвороба і процедури діалізу домінували в вашому житті.

Більшість діалізних пацієнтів можуть нормально справлятися з роботою та іншими щоденними турботами і вести повноцінне життя.

Той факт, що Ви діалізний пацієнт, не означає, що Ви повинні відмовитися від занять спортом, фізичними вправами та іншими формами дозвілля. Навпаки, важливо, щоб Ви вели досить активний спосіб життя, перебували в хорошій формі. Рекомендованими  видами фізичних вправ є прогулянки пішки, їзда на велосипеді і плавання.

 Багато людей реагують позитивно, як фізично, так і психологічно на проведення гемодіалізу. До початку лікування вони часто відчувають себе хворими і не мають достатньо сил для нормальної життєдіяльності і життя в соціумі. Як тільки Ви приступите до процедур діалізу, ви відчуєте себе краще і вам стане набагато легше вести нормальний спосіб життя в колі своєї родини і друзів.

Порушення функції нирок може призвести до зниження статевої активності. Це може бути викликано фізичними факторами, але може мати і фізіологічну причину. Коли рівень продуктів обміну в крові зменшується, пацієнт, відповідно, відчуває себе краще, що зазвичай призводить до поліпшення статевої активності і появи сексуального бажання.

У зв’язку з початком проведення лікування гемодіалізом, Ваш лікар дасть Вам поради щодо харчування. Нова дієта може значно відрізнятися від мало білкової дієти, яка передувала лікуванню діалізом. Дієта діалізних пацієнтів, складається зі звичайної їжі, але є деякі моменти, на які Вам слід звернути особливу увагу. Важливо, щоб організм отримував достатню кількість білка. Обмеження в прийомі рідини часто розглядаються діалізними хворими, як самий тяжкий аспект дієти. Пам’ятайте, що звичайна столова сіль містить натрій, який утримує воду в організмі. Якщо Ви вживаєте занадто багато солі, Ви будете відчувати спрагу і Вам буде важко дотримуватися допустимого рівню споживання рідини.

Слід обмежувати себе в їжі з високим вмістом калію, натрію і фосфатів. Калій міститься в багатьох харчових продуктах; особливо багаті калієм шоколад, горіхи, фруктові соки, банани і сухофрукти. Зайвий рівень калію в крові справляє негативний вплив на серце. Фосфати містяться в основному в молоці і сирі. Підвищене споживання фосфатів протягом тривалого часу може призвести до ламкості кісток. Більш повну інформацію і консультацію по складанню дієти можна отримати у лікаря-дієтолога.

Потрібно навчитися жити з діалізом, який стане невід’ємною частиною життя. Навчання – це ключове слово для діалізного пацієнта. Якщо Ви хочете вести нормальний спосіб життя, то Вам буде потрібно навчитися розуміти і прийняти свою хворобу. Вам необхідно навчитися правильно харчуватися, вчасно приймати ліки і тренувати себе належним чином. Якщо Ви навчитеся цього, Ви не допустите, щоб хвороба грала першорядну  роль у вашому житті.

Навіть якщо Ви самі несете повну відповідальність за своє життя, є інші люди, які виконують функцію підтримки. В їх число входять лікарі, медичні сестри рідні та друзі. А також співтовариства пацієнтів, де можна познайомитися з іншими діалізними пацієнтами, і завжди отримати пораду і підтримку.